Jakie oświetlenie dobrze sprawdzi się w łazience?

Łazienka to miejsce naszej codziennej higieny, ale także relaksu. Ważne jest, aby w takim pomieszczeniu znajdowała się wystarczająca ilość światła zarówno sztucznego, jak i naturalnego. Niestety, nie zawsze projekty budynków dają nam możliwość montażu okien w łazience. Z tego względu, światło naturalne należy zastąpić sztucznym w sposób umiejętny.

Wygląd i aranżacja samego wnętrza w pomieszczeniach łazienkowych także powinna być przemyślana i wprowadzać relaksujący nastrój. Nie trzeba chyba wspominać, jak wiele w tej kwestii zależy od oświetlenia. Poniżej przedstawimy kilka cennych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę w przypadku planowania instalacji oświetleniowej w łazience.

Oświetlenie główne

Z reguły, łazienki nie są pomieszczeniami o wysokiej powierzchni. Z tego względu, nie warto jest montować tam lamp wiszących czy żyrandoli. Wpłynie to niekorzystnie na wygląd oraz znacznie zawęzi całą przestrzeń. Najlepiej jest więc postarać się o oświetlenie punktowe, które będzie umiejscowione jak najbliżej sufitu.

Dobrym rozwiązaniem w tej kwestii są oprawy podtynkowe lub natynkowe. Posiadają one różnorodne kształty, spośród których z pewnością uda się wybrać adekwatny do wystroju swojego pomieszczenia. Korzystnie jest umieścić te źródła światła nad najważniejszymi elementami w łazience, np. wanną czy umywalką. W końcu, to właśnie na tych dwóch obiektach skupiamy całą swoją uwagę podczas obecności w danym pomieszczeniu. Dodatkowo, w okolicach lustra dobrze sprawdzą się plafoniery lub kinkiety wewnętrzne.

Jakie oświetlenie dobrze sprawdzi się w łazience?

Oświetlenie dodatkowe

Główne źródła światła są podstawą każdej łazienki. Ich obecność jest obowiązkowa, jednak czasami zdarza się, że w ogóle z nich nie korzystamy. Doskonałą alternatywą, mającą na celu wprowadzenie odpowiedniego nastroju jest oświetlenie dodatkowe. Najczęściej, pod tą nazwą kryją się takie źródła światła jak paski ledowe. Dzięki ich wszechstronności i wielofunkcyjności, możemy montować je praktycznie w każdym miejscu. Najlepiej jest jednak umieścić je zaraz przy wannie czy prysznicu. Elementy te potrafią znacznie umilić każdą kąpiel.

Nie musimy rzecz jasna bać się o ich zalanie. Sprzęty te są w stu procentach wodoodporne, a dodatkowo mocuje się je w listwach i nakrywa powłokami ochronnymi. Co więcej, niektóre zasilacze do pasków ledowych posiadają możliwość zdalnego połączenia się z nimi poprzez sieć WiFi i sterowania barwą. Oczywiście, paski muszą posiadać wtedy opcję RGB.

Ciekawe akcesoria oświetleniowe

Pamiętajmy, że każda ilość światła w łazience jest potrzebna. Z tego względu, producenci decydują się na coraz to nowsze i bardziej futurystyczne rozwiązania. Przykładem może być tutaj podświetlane lustro. Jest to bardzo korzystna propozycja w szczególności dla kobiet robiących każdego dnia makijaż. Lustra te doskonale zastępują światło naturalne w przypadku braku okien łazienkowych.

Często możemy spotkać również podświetlane meble. Zasada ich działania opiera się głównie na paskach ledowych, jednak zakup gotowego umeblowania podświetlanego znacznie ułatwia sprawę i pozwala zaoszczędzić sporo pracy.