Walka ze smogiem - wiedza jest niezbędna

 

Jeszcze kilka la temu smog uznawany był za wymyślony, zupełnie odrealniony problem, który pojawił się w głowach ekologów. Dziś wiadomo, że wpływa on na przyrodę, ale również zdrowie i życie człowieka, zwłaszcza tego żyjącego w dużym mieście. Nie ma praktycznie ludzi, którym nie byłyby znane aplikacje do sprawdzania jakości powietrza, choćby takie jak Airly. To ważne, bo podstawą walki ze smogiem jest wiedza o nim.

Zanieczyszczenia są coraz bardziej realnym niebezpieczeństwem nie tylko dla osób wrażliwych, ale również dla kogoś, kto jest przekonany o swoim doskonałym zdrowiu. Zanieczyszczenie obecnie jest duże nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach o specyficznym położeniu czy charakterystycznej zabudowie. Co warto wiedzieć o smogu, aby móc z nim walczyć?

Dlaczego smog jest niebezpieczny?

Zanieczyszczenie powietrza wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z problemami z drogami oddechowymi, a i to często występującymi wyłącznie u alergików. Tymczasem pyły zawarte w powietrzu, których poziom wskazują czujniki Airly, są niebezpieczne również dla skóry czy wzroku. Mogą powodować alergie, podrażnienia, stany zapalne, problemy z koncentracją czy bóle i zawroty głowy. Szczególnie negatywnie smog wpływa na kobiety ciężarne i małe dzieci. W przypadku tych pierwszych organizm jest o wiele bardziej obciążony niż zwyczajnie, a dodatkowo kobieta jest odpowiedzialna również za dziecko, na które smog wpływa negatywnie. W przypadku małych dzieci nie można stosować zabezpieczeń w formie masek, a istnieją już pierwsze badania naukowe wskazujące na smog jako przyczynę astmy wczesnodziecięcej, AZS albo... autyzmu. Z tego powodu warto mieć świadomość w temacie zanieczyszczeń powietrza i regularnie sprawdzać jego stan, zwłaszcza przed wybraniem się na spacer w okresie grzewczym.

Walka ze smogiem - wiedza jest niezbędna

Monitorowanie stanu powietrza

Urządzenia w systemie Airly monitorują stan powietrza w czasie rzeczywistym, a następnie wysyłają tę informację do specjalnej platformy, w której znajdują się dane na temat pyłów zawieszonych, ale również temperatury czy wilgotności powietrza. W ten sposób każdy mieszkaniec danego obszaru, który obejmują czujniki, jest w stanie sprawdzić, jaki stan powietrza występuje w danej chwili. To istotne nie tylko dla osób prywatnych, np. matek wychodzących na spacer z dziećmi czy alergików, ale również instytucji typu przedszkola czy żłobki, które wyprowadzają swoich podopiecznych na spacery.

Co więcej, duże zagęszczenie czujników Airly jest w stanie prześledzić w dość dokładny sposób, gdzie pojawia się największe zanieczyszczenie i w jakich godzinach. Dzięki temu możliwe jest społeczne działanie na rzecz czystości powietrza, w ramach którego możemy zgłosić do odpowiednich władz np. palenie w piecu śmieciami czy zanieczyszczenie wychodzące ponad normę na terenie zakładów produkcyjnych. Zwiększa to również odpowiedzialność społeczną, bo ludzie, którzy wiedzą, że są monitorowani przez czujniki, zaczynają dbać o jakość opału, co przekłada się na mniejszy smog w danym obszarze.

Partnerem materiału jest Airly.eu Firma oferująca czujniki Airly.