Kolorowe uniformy w szpitalach

Szpitalne uniformy zawsze kojarzą nam się z bielą. Prawda jest jednak taka, że żadne przepisy jasno nie mówią, że uniformy w szpitalu powinny mieć kolor biały. Biel jest tradycją piastowaną już od kilkuset lat. Obecnie jednak coraz więcej szpitali odchodzi od tej tradycji i zaczyna eksperymentować z innymi barwami swoich ubrań.

Projektanci mody w szpitalach

Powstało już sporo firm, które zajmują się projektowaniem i produkowaniem odzieży medycznej. Posiadają one własne katalogi, z których można wybrać koszulki, bluzy, fartuchy czy spodnie zaprojektowane przez profesjonalistów. Cena ich jest oczywiście większa, niż za tradycyjne uniformy, lecz lekarze zgodnie stwierdzają, że wolą wydać więcej pieniędzy i mieć zestaw ubrań, które latem będą chłodzić, a zimą będą ocieplać. Bardzo często zdarza się, że tradycyjne uniformy nie są w żaden sposób przewiewne, co wpływa na komfort i jakość pracy lekarzy i pielęgniarek. Po kilkunastu godzinach osoba może być już na tyle zmęczona, więc przepocony uniform z pewnością nie pomoże w jakości pracy.

Ocieplanie wizerunku szpitala

Widok lekarza lub pielęgniarki w białym fartuchu dla wielu z nas jest stresującą sytuacją. Zwłaszcza na stres są narażone małe dzieci, którym praktycznie od zawsze kolor biały kojarzy się z przebywaniem w szpitalu. Obecnie wprowadzana moda pozwala na zatarcie tego stresującego wrażenia. Pielęgniarki i lekarze w kolorowych fartuchach choć trochę pozwolą dzieciom zapomnieć, w jakim miejscu obecnie są oraz jakie czynności będą na nich wykonywane.

Kolorowe uniformy w szpitalach

Wiele ludzi jednak krytykuje proces wprowadzania kolorowych uniformów do szpitali. Uważają, że tradycja białego koloru powinna nadal być pielęgnowana. Prawda jest jednak taka, że głosy sprzeciwu pochodzą od osób, które nie mają nic wspólnego z polskim systemem medycznym. Druga strony mówi natomiast, że to lekarze i pielęgniarki powinni nosić to, co im się podoba. Jeżeli nie będzie to obniżało poziomu obsługi pacjenta oraz nie będzie wpływało na jego zdrowie, uniform szpitalny może być dowolny.