Ząbkowanie u dzieci

Ząbkowanie to niezbyt przyjemny czas w życiu małych dzieci. Jest to niełatwy okres zarówno dla nich jak i ich rodziców. Co prawda zdarzają się maluchy, u których proces ząbkowania przechodzi bardzo sprawnie, a nowy ząbek jest wówczas niespodzianką dla mamy i taty, ale niestety u większości dzieci etap ten wiąże się z dyskomfortem i często również z dokuczliwym bólem.

Jak rozpoznać, że dziecko ząbkuje?

                Bardzo często rodzice w poszukiwaniu pierwszych ząbków swoich pociech przyglądają się ich dziąsłom. Jeżeli u niemowlaka zaobserwujemy opuchnięte, a często też przekrwione dziąsło jest to wyraźnym zwiastunem pojawienia się w niedługim czasie pierwszego ząbka. Bardzo charakterystycznymi objawami ząbkowania są również intensywne ślinienie się dziecka oraz wkładanie do buzi paluszków oraz wszelkiego rodzaju przedmiotów. Oczywiście rodzice muszą zadbać, aby były to rzeczy bezpieczne dla dziecka, tak by takie zachowanie nie przysporzyło jakiejś tragedii. Podczas ząbkowania dzieci często tracą apetyt i stają się marudne i niespokojne. U niektórych maluchów może pojawić się w tym czasie delikatna biegunka oraz podwyższona temperatura ciała. Nie powinno to trwać jednak dłużej niż 3 dni.

W jaki sposób możemy pomóc dziecku w czasie ząbkowania?

                W czasie ząbkowania niezastąpionym przedmiotem dla każdego dziecka jest z pewnością gryzak. Gryzaki wykonuje się w taki sposób, aby były bezpieczne, nie raniły dziąseł oraz przynosiły maluchom upragnioną ulgę. W obecnych czasach na rynku istnieje bardzo duży wybór najróżniejszych gryzaków. Warto po zakupie zapoznać się z instrukcją ich stosowania oraz prawidłowego czyszczenia. Ulgę w ząbkowaniu przynosi także masaż dziąseł. Rodzice mogą używać do tego albo samej sylikonowej szczoteczki nakładanej na palec lub w przypadku, gdy ból jest bardzo uciążliwy do masażu można dodać doustną zawiesinę z ibuprofenu. W aptekach dostępne są także żele na bolesne ząbkowanie. Zawsze należy jednak stosować zalecane dawki, aby nie przesadzić z ilością leku podanego dziecku.

Ząbkowanie to trudny okres, dlatego należy okazać w nim dzieciom jak najwięcej miłości, wsparcia i zrozumienia.

Ząbkowanie u dzieci