Główne cechy róż wielkokwiatowych

Róże są doceniane na całym świecie, uznawane za najpiękniejsze rośliny ozdobne. Kiedyś sadzono je tylko w bliskich okolicach pałaców, świątyni, dzisiaj królują w wielu przydomowych ogrodach. Z ich właściwości korzystają najczęściej kobiety, są cenione między innymi za doskonały wpływ na kondycję skóry. Oczywiście nie można przy tym zapominać o zniewalająco pięknym zapachu oraz efektownym wyglądzie. Róże wymagają jednak dość dużo odwagi, odwdzięczają się jednak za nią najlepiej jak mogą.

Główne cechy róż wielkokwiatowych

Jak dbać o róże?

Bez względu na rodzaj, róże najlepiej rozkwitają w miejscu z dostępem do dużej ilości słońca, nie musi ono oddziaływać cały czas. Jednak jego brak sprawi, że roślina po prostu nie zakwitnie. Najlepszym podłożem jest natomiast żyzna gleba gliniasto-piaszczysta. Hodując róże wielkokwiatowe, okrywowe oraz wszystkie inne należy zapewnić im odpowiednią ilość wolnej przestrzeni. Tylko wówczas są właściwie zabezpieczone przed ewentualnymi chorobami pleśniowo-grzybowymi. W kwestii miejsca pozostaje jeszcze jedna zasada wpływająca na atrakcyjność ogrodu różanego. Najlepiej łączyć te kwiaty z roślinami zimozielonymi – w takich przypadkach prezentują się wyjątkowo okazale. Najlepszym okresem sadzenia róż jest przełom października i listopada, ale koniecznie przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Alternatywą jest wiosna, czyli miesiące marzec i kwiecień. Róże wielkokwiatowe i wszystkie inne można kupić z bryłą korzeniową i nagim systemem korzeniowym lub w doniczkach. Róże, podobnie jak inne kwiaty, trzeba regularnie podcinać, najlepszym terminem jest wiosna, możliwe staje się wtedy sprawdzenie, czy temperatury poniżej zera wyrządziły jakieś szkody.

Róże wielkokwiatowe – charakterystyka

Największe walory dekoracyjne mają róże wielkokwiatowe, występują one w jednym lub dwóch kolorach. Charakteryzują się okazałymi kwiatami umiejscowionymi na prostej łodydze, często mają piękny zapach. Oczywiście istnieje kilka odmian róż wielkokwiatowych, każda jest nieco inna i zachwyca różnymi cechami. Casanova ma herbaciany odcień, pięknie pachnie i ma pełne, duże kwiaty, liście wyróżniają się ładnym połyskiem. Ta odmiana rośnie bardzo szybko i jest średnio odporna na choroby typowo roślinne. Chopin jest odmianą krajową róż wielkokwiatowych, okazałe kwiaty mają kremowy kolor, delikatny zapach i matowe liście. Wykazuje się wysoką odpornością na temperatury poniżej zera i średnią na schorzenia. Na uwagę zasługuje oczywiście Erotika, której cechą charakterystyczną jest intensywnie czerwony kolor. Liście mają kolor czerwono-zielony, zachwyca wyjątkowo silnym zapachem i jest odporna na mróz oraz choroby. Róże wielkokwiatowe ze względu na idealną budowę pąka i osadzone kwiaty na pojedynczym pędzie idealnie sprawdzają się w każdym ogrodzie oraz jako kwiat cięty do bukietów. Warto również wiedzieć, że to właśnie róże wielkokwiatowe są najliczniejszą grupą róż, mają jednak specyficzne wymagania pod względem uprawy i jakości gleby. Mimo wszystko docenia się ich piękny wygląd i niekiedy mocny zapach.