Jaką konstrukcję dachu wybrać i od czego ona zależy?

Budując dom warto, abyśmy każdy aspekt dobrze przemyśleli już na etapie tworzenia planu. W tym miejscu konieczne jest wspomnienie o dachu, który nie zawsze może nam pasować, a gdy zaczniemy budowę, nic nie będzie dało się już zmienić. Otóż, kupując gotowy projekt domu, wszystko jest narzucone przez projektanta. Nie możemy sobie więc bez niczyjej wiedzy zmieniać poszczególnych konstrukcji, no chyba, że zgłosimy to właśnie do osoby projektującej, za co również musimy zapłacić.  

Koszty konstrukcji dachowych są bardzo rozbieżne. Te najprostsze mogą zostać postawione za bardzo niską kwotę, gdyż nie potrzeba do nich wielu murłat, krokwi czy płatew. Najdroższe okażą się konstrukcje wielospadowe, potrzebujące wzmacniania ze względu na ciężar pokrycia dachowego. 

Dach płaski - czy jeszcze się go stosuje? 

Dachy płaskie są stosowane bardzo często, nawet w najnowszych konstrukcjach. Niektórym typom domów po prostu nie pasuje stosowanie skosów, przez co korzysta się z tego rozwiązania. Można powiedzieć, że dach płaski jest bardzo prosty w budowie. Osadzony jest na stropie górnej kondygnacji, a jedyne co koniecznie trzeba tam zastosować to lekki spadek, w celu odprowadzania wody.  

Oczywiście, spadek ten jest na tyle mały, żeby można było swobodnie po dachu chodzić. Może to być lekko niekorzystne rozwiązanie w przypadku zimy z dużą ilością śniegu, który będzie zalegać na dachu i ciężko będzie go strącić. Zdecydowaną zaletą tych dachów jest możliwość zorganizowania sobie na nich tarasu widokowego, na którym można urządzać różnego rodzaju grille. Do wad zaliczyć możemy konieczność instalowania dodatkowych instalacji izolacyjnych oraz odprowadzających wodę. 

Jaką konstrukcję dachu wybrać i od czego ona zależy?  

Dach skośny dwuspadowy – czy warto? 

Ta konstrukcja charakteryzuje się najprostszą budową ze wszystkich dachów skośnych. Posiada spady zaledwie z dwóch stron, które wyznaczającymi ścieżki krokwiami łączą się na samej górze z długą kalenicą. Dach ten jest najtańszy w budowie i naprawdę nie trzeba wiele materiału na jego stworzenie. Ponadto, posiadając skosy na dachu, możemy zaadaptować poddasze i zrobić tam wiele pomieszczeń. Skutkuje to powiększeniem powierzchni mieszkalnej. Nie ma żadnego problemu z odprowadzaniem wody oraz spadaniem śniegu.  

Stosując ten typ dachu, w dodatkowej redukcji kosztów może pomóc nam tania blacha dachowa. Dzięki jej zastosowaniu oszczędzimy na wzmacnianiu całej więźby oraz na transporcie i montażu pokrycia, gdyż to jest bardzo proste. 

Dach czterospadowy – trudny do zrobienia i drogi? 

Dachy o czterech spadach charakteryzują się przebiegiem krótszej kalenicy, która łączyć ma ze sobą cztery boki. Dwa z nich są o kształcie trapezu, a dwa pozostałe trójkąta. Proces tworzenia konstrukcji wymaga już zdecydowanie więcej materiału, a co za tym idzie, więcej pieniędzy. Coś za coś, gdyż na większości domów to właśnie ten typ dachu wygląda rewelacyjnie. Taka konstrukcja pozbawia jednak sporo miejsca na poddaszu, dlatego stosowanie tego typu dachów zalecane jest w przypadku domów parterowych.