Nietypowe odmiany taśmy klejącej – do czego mogą się przydać?

Czym jest taśma – chyba każdy z nas doskonale wie. To po prostu artykuł klejący, wyposażony w nośnik, klej i osłonkę oraz co ważne, nawinięty na rolkę. Rodzajów taśm jest naprawdę sporo. Możemy klasyfikować je na podstawie materiału nośnika, odmiany i mocy kleju czy chociażby samych rozmiarów. W poniższym wpisie, postaramy się jednak wymienić mniej znane, za to równie potrzebne odmiany taśm, które niekoniecznie przypominają ten dobrze znany nam artykuł.  

Taśmy o różnych nośnikach

Będąc jeszcze w temacie standardowych taśm jedno- i dwustronnie klejących, możemy wskazać poszczególne ich odmiany. Większości z nas dobrze znane są taśmy o nośniku papierowym lub po prostu foliowym. To one najczęściej występują u nas w domach i służą do klejenia różnych kartek z przypomnieniami lub do pakowania paczek.

Okazuje się, że istnieje wiele odmian taśm klejących, z których na co dzień korzysta się w wielu branżach, w tym przemysłowych. Za pierwszy przykład weźmy może taśmy żelowe. Są one uważane za najmocniejsze artykuły klejące na rynku. Dla zobrazowania sytuacji. Ich siła klejenia jest tak spora, że bez problemu mogą zastępować nity czy gwoździe. Ciekawy jest fakt, że nie zawierają one nośnika, a zamiast niego występuje żelowa warstwa kleju akrylowego o różnych grubościach.

Innym rodzajem może być taśma transferowa. Są ta artykuły niemalże nierozerwalne. Wszystko dzięki nośnikowi w postaci zbrojenia z siatki PET. Oczywiście, jest to artykuł z bardzo dużą siłą klejenia. Należy przy tym zaznaczyć, że spisuje się dobrze tylko tam, gdzie jednym z wymagań jest niska rozciągliwość.

Nietypowe odmiany taśmy klejącej – do czego mogą się przydać?

Wykroje z taśm

Wspominaliśmy wcześniej, że taśma może być klasyfikowana na podstawie przeróżnych czynników. Jednym z nich jest sposób jej występowania. Okazuje się, że taśma klejąca wcale nie musi być nawinięta na rolkę. Może występować również w postaci wykrojów na arkuszach. Są one sprzedawane w przeróżnych formach. Najbardziej powszechnymi są jednak kształty kwadratów i okręgów. Tuż za nimi spotkać możemy paski, a w niektórych firmach dostępne jest wykonanie swojego własnego projektu wykroju taśmy. Popularnym rodzajem wykrojów są tzw. plomby. Służą przede wszystkim do zabezpieczania kopert czy zamykania opakowań produktów spożywczych np. dla płatków śniadaniowych.

W przypadku chęci zakupu większej ilości, wykroje mogą być także nawijane na rolce. Jest to znacznie wygodniejszy sposób ich przemieszczania i odlepiania, ponieważ nie wymaga przenoszenia ogromnych arkuszy.

Żelka samoprzylepna

To zdecydowanie najbardziej wzbudzający podziw element klejący. Małe żelki samoprzylepne, pomimo tego, że mało się o nich słyszy, posiadają ogrom zastosowań. Z pewnością niejednokrotnie spotkaliśmy ten element w różnych miejscach, a nawet o tym nie wiedzieliśmy.

Chcąc opisać przykładowe zastosowanie tych elementów, posłużmy się przykładem. Zakładamy, że jesteśmy w sklepie. Nagle widzimy całkiem atrakcyjną akcję promocyjną, polegającą na doczepieniu do jednego produktu, próbki innego – nieco mniejszego. To właśnie na zasadzie żelek samoprzylepnych mocowane są do siebie obydwa produkty.