Czym jest dieta paleo?

Praktycznie każdy z nas dobrze wie, jak wyglądała dieta ludzi prehistorycznych. Mało osób wie jednak, że w obecnych czasach żyją osoby, które funkcjonują w podobny sposób i trzymają się bardzo dobrze. W czym tkwi sekret diety paleo?

Z czego się składa dieta paleo?

Dieta paleo składa się tylko i wyłącznie z naturalnych produktów, które nie zostały przetworzone w żaden sposób. Do głównych produktów, które spożywają osoby uprawiający paleo, należą: owoce, warzywa, ryby, orzechy, jajka, mięso i grzyby. Są to zatem bardzo podstawowe produkty, które jemy prawie każdego dnia. Klucz jednak w tym, aby żywić się tylko i wyłącznie takimi produktami. Zwolennicy oraz naukowe badania pokazują, że dieta paleo nawet po krótkim okresie jej stosowania pozwala na znaczne zmniejszenie poziomu glukozy we krwi. Jest to z pewnością dobra wiadomość dla osób, które mają nadwagę lub cierpią na cukrzycę.

Czym jest dieta paleo?

Kontrowersje wokół diety paleo

Dieta paleo jest również z całą pewnością kontrowersyjna. Zapotrzebowanie żywieniowe jest dla dzisiejszych ludzi znacznie większe niż w czasach prehistorycznych. Problemem tamtych ludzi było głównie znalezienie pożywienia oraz bezpieczeństwo. W dzisiejszych czasach nie mamy zazwyczaj takich problemów, ale w zamian za to dochodzi mnóstwo innych. Przeciwnicy tej diety uznają, że może ona wyniszczać organizm w czasie jej długiego stosowania. Nie ma jednak żadnych naukowych dowodów, które potwierdzałyby tę tezę.

Paleo jako styl życia

Paleo nie tyczy się tylko diety. Może ono się również stać częścią naszego życia. Osoby, które wyznają styl życia paleo, żyją w bardzo minimalistyczny sposób. Posiadania dachu nad głową jest dla nich już bardzo dużym komfortem. Nie pozwalają sobie oni na żadne rozrywki, gdyż ludzie prehistoryczni takowych nie mieli. Obecnie styl życia paleo jest bardzo ciężki do wdrożenia oraz do utrzymania przez długi czas. Istnieje mnóstwo rozpraszaczy, które mogą skutecznie odwrócić naszą uwagę od tego, na czym powinniśmy ją skupiać. Istnieje jednak grono ludzi, którzy żyją w taki sposób.