Jak wykonać zabieg kwasami w domu?

Jak rozpocząć przygodę z kwasami?

O zabiegu eksfoliacji większość z nas wie od dawna. Przez długi czas dominowało jednak przeświadczenie o tym, że nie warto mu się poddawać, jeśli za jego wykonanie nie zechce się zabrać doświadczona kosmetyczka zatrudniona przez profesjonalne studio urody. Dziś jednak mamy do czynienia z wieloma profesjonalnymi kosmetykami, jeśli więc będziemy sumiennie wypełniać zalecenia znajdujące się na ulotce, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wspomniany zabieg wykonać samodzielnie. Oczywiście, konieczna jest wówczas rozwaga i umiar, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że mówimy tu o zaleceniach znajdujących zastosowanie w odniesieniu do każdego zabiegu kosmetycznego.

Co to jest eksfoliacja?

Sama eksfoliacja najczęściej jest opisywana jako zabieg polegający na chemicznym złuszczaniu naskórka z wykorzystaniem kwasów owocowych. Tego rodzaju peeling nie tylko złuszcza więc zrogowaciałą warstwę naskórka, ale również ułatwia jej usuwanie. Popularność zabiegu wynika przede wszystkim z tego, że jest on skutecznym sposobem na eliminację martwych komórek naskórka. Te powinny być usuwane już choćby dlatego, że uniemożliwiają skórze właściwej korzystanie z dobroczynnych składników, z jakimi mamy do czynienia w nowoczesnych kosmetykach. Eksfoliacja ma i ten plus, że pozwala nam pozbyć się zmęczonego wyglądu, przebarwień, zmarszczek i widocznych zanieczyszczeń, zrogowaciały naskórek często bowiem postarza nas, choć sami nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jeszcze przed zabiegiem konieczne jest odpowiednie przygotowanie swojej twarzy do tego, co ma ją czekać. Najlepiej zrobić to stosując specjalny żel znakomicie oczyszczający skórę. Jak wykonać zabieg kwasami w domu? Żel taki jest wyjątkowo łatwy w użyciu, wystarczy więc, że naniesiemy niewielką ilość preparatu na wilgotną skórę. Co ważne, nie powinniśmy ograniczać się do twarzy, zabieg ten dobrze jest więc wykonać także w odniesieniu do szyi i dekoltu. Żel rozprowadza się po powierzchni skóry przez około cztery minuty, wskazane jest przy tym wykonywanie spokojnych, kolistych ruchów. Po upływie tego czasu można zmyć preparat stosując w tym celu gorącą wodę.

Najlepszy kwas migdałowy

Obecnie za najbardziej wartościową uznawana jest eksfoliacja z wykorzystaniem kwasu migdałowego. Ten peeling jest wyjątkowo delikatny dla samej skóry, nie trzeba więc obawiać się ryzyka ewentualnego pieczenia i zaczerwienienia. Co ważne, nie trzeba wcale długo czekać na oczekiwane rezultaty, co również można uznać za jego atut. Sam kwas migdałowy także zasługuje zresztą na uznanie, jako jedyny nie wykazuje bowiem właściwości fotouczulających, dzięki czemu z zabiegu można korzystać także latem i jesienią. Już po samym zabiegu dobrze jest zaopatrzyć się w maseczkę regeneracyjno-odżywczą, ta bowiem nie tylko jest w stanie złagodzić ewentualne podrażnienia, ale również zmniejsza obrzęk i przynosi ukojenie zaczerwienionej skórze. Zabieg z wykorzystaniem kwasów owocowych jest przeznaczony dla każdego, kto zmaga się ze skórą pozbawioną blasku i energii, szarą, a przy tym wyraźnie zmęczoną. To także sposób na radzenie sobie ze zmarszczkami, przebarwieniami, a nawet z kłopotliwymi pryszczami. Wskazaniem do wykonania zabiegu mogą być także blizny i łojotok. Co ważne, rodzaj cery nie ma tu znaczenia, peeling może być więc wykonywany bez względu na to, czy jest to cera sucha, tłusta, czy też mieszana. Jeśli jednak zastanawiamy się nad pierwszym wykonaniem zabiegu w domu, pamiętajmy o tym, aby z kimś na jego temat porozmawiać. Najlepiej, niech będzie to dermatolog lub zaufana kosmetyczka, a więc osoby, które są w stanie profesjonalnie ocenić stan skóry i zaproponować adekwatne środki pielęgnacyjne.