Luksusowy styl glamour we wnętrzach i jego charakterystyka

Glamour jest jednym z najpopularniejszych i najbogatszych zarazem styli dekoracji wnętrz. Jego znakami rozpoznawczymi są miękkie tkaniny, spore ilości ozdób i dodatków, pięknie dekorowane lustra i lampy oraz charakterystyczny blask i przepych. Jego bogaty i obfity charakter stawia go w swoistej opozycji do modnego w ostatnich latach minimalizmu oraz jest idealną odpowiedzią na potrzeby osób kochających przytulne, bogato zdobione wnętrza.

Styl glamour we wnętrzach i jego barwna historia

Styl glamour we wnętrzach kojarzy się z przepychem, luksusem i zamiłowaniem do pięknych, kunsztownie zdobionych przedmiotów. Za jego początki uznaje się lata 30-te XX w., a za wzorzec domy bogatej elity Hollywood. Styl glamour wcale nie jest jednak starodawny, gdyż wraz z upływem lat jego charakter coraz silniej dopasowywał się do nowoczesności. Obecnie glamour stanowi swoiste połączenie elegancji i przepychu z nowoczesnością w luksusowym wydaniu. Glamour obficie czerpie ze stylów minionych epok, w szczególności z baroku, który również upodobał sobie bogate zdobienia oraz przepych widoczny niemal w każdym detalu.

Wnętrza urządzone w stylu glamour są jasne, pełne ozdób i wyszukanych dodatków, a przy tym niezwykle przytulne i funkcjonalne. Elementem spajającym całość jest natomiast wrażenie luksusu, które jest widoczne w każdym elemencie obecnym w pomieszczeniu. Luksusowy charakter stylu glamour podkreślają wysokiej jakości materiały oraz dodatki wykonane z najwyższą dbałością o każdy detal, które wspólnie składają się na elegancję i przepych charakterystyczne dla tego bogatego stylu wnętrzarskiego. Oprócz ozdób, styl glamour we wnętrzach chętnie sięga także po miękkie, luksusowo prezentujące się tkaniny, wśród których prym wiodą atłas, satyna, jedwab oraz welur.

Luksusowy styl glamour we wnętrzach i jego charakterystyka

Jak urządzić mieszczanie w stylu glamour?

Luksusowy styl glamour we wnętrzach wymaga starannego doboru poszczególnych mebli i dodatków oraz dokładnego przemyślenia całej aranżacji. Z uwagi na swój bogaty charakter, bardzo łatwo bowiem popaść w przesadę i zamiast szykownego, luksusowego wnętrza stworzyć zagraconą zbędnymi dodatkami przestrzeń, która nie będzie sprzyjała efektywnemu wypoczynkowi. Urządzając mieszkanie w stylu glamour szczególną uwagę należy zwrócić na oświetlenie. Oprócz głównego, bogato zdobionego żyrandola warto postawić na dodatkowe lampy ustawione na komodzie lub stoliku kawowym, które pozwolą rozświetlić pomieszczenie oraz dodać mu większego blasku. Cennym dodatkiem będą także ozdobne lustra w srebrnej lub złotej, zdobionej ornamentami ramie.

Jednym ze znaków rozpoznawczych stylu glamour we wnętrzach jest specyficzna paleta kolorystyczna. Wnętrza mogą być urządzone zarówno w stonowanych kolorach, jak i posiadać elementy w intensywnym kolorze, które wybijają się na pierwszy plan. Kolory stylu glamour to głównie szarości, srebro, złoto, fiolety, burgundy oraz czekoladowe brązy. Aranżacja mieszkania w stylu glamour nie może jednak sprawiać wrażenia chaosu, a wręcz przeciwnie, wszystko powinno ze sobą współgrać i tworzyć jedną, kompletną, dobrze przemyślaną całość. Warto więc postawić na stonowany kolor przewodni i dopasować do niego dodatki w innym kolorze, które zamiast dominować, będą raczej stanowiły dla niego tło.