Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o wierceniu
Zapewne niejednokrotnie zdarzyło nam się wywiercić jakąś dziurę w ścianie. Miejmy na uwadze, że wszystkie obrazy czy meble wiszące, a nawet sufity podwieszane są mocowane na tzw. dyblach. Te z kolei, fachowo nazywane kołkami rozporowymi są wciskane do ściany, w której wcześniej wywiercona musiała zostać dziura o odpowiednim rozmiarze.
Często podczas wiercenia zastanawiamy się, dlaczego w jednym miejscu dziury wychodzą nam łatwiej, a w innych trudniej. Z pewnością różnicę tą dostrzeżemy, kiedy przyjdzie nam przewiercić zwykły pustak komórkowy oraz jednocześnie coś na suficie z płyty betonowej. Nie wszystko damy radę wykonać jednym sprzętem, a to ze względu na skalę twardości określonych materiałów.
Podstawowe zasady wiercenia
Wiercenie często może przynieść więcej szkód niż korzyści. Aby w jak największym stopniu temu zapobiec, musimy zwracać uwagę na umieszczone w ścianie przewody elektryczne. Natrafienie na taki przewód wiąże się nie tylko z niebezpieczeństwem, ale również z powstaniem ogromnych szkód, których naprawa będzie zależna głównie od typu instalacji elektrycznej. W tym celu, warto jest zaopatrzyć się w różnego rodzaju detektor przewodów, który pozwoli na swobodne ominięcie kabli oraz w niektórych przypadkach pomoże wykryć również instalację wodną.
Następną zasadą jest dobór odpowiedniego rozmiaru oraz dobór prawidłowych obrotów względem powierzchni wierconej i wiertła. Pamiętajmy, że dla wierteł o mniejszych rozmiarach, prędkości obrotowe powinny być większe, natomiast dla wierteł większych - mniejsze.
Konieczne jest również zwrócenie uwagi na kąt wiercenia. Pamiętajmy, aby jeszcze przed naciśnięciem przycisku dokładnie sprawdzić, czy wiercimy na pewno prosto. Często zdarza się, że otwór jest wywiercony pod złym kątem, co uniemożliwia umieszczenie w nim kołka rozporowego.
Jaki sprzęt do wiercenia wybrać?
Oczywiste jest, że dziurę w ścianie z pustaków czy cegieł wywiercimy za pomocą zwykłej wiertarki standardowej. Te wiertarki możemy kupić już w wielu formacjach i w bardzo niskich cenach.
Niestety, w przypadku wiercenia w betonie, zwykła wiertarka może okazać się za słaba. Na szczęście, dla tego typu materiału również znajdują się odpowiednie sprzęty, a mianowicie wiertarki udarowe. Oczywiście, do wiertarek udarowych konieczny będzie zakup odpowiednich wierteł. Nawet w przypadku spasowania takiego urządzenia z wiertłem standardowym nie warto tego robić, gdyż wiertło może po prostu tego nie wytrzymać. Specjalne wiertła przeznaczone do tego typu wiertarek to takie stworzone z węglików spiekanych. Chcąc uzyskać jeszcze większą moc, moglibyśmy zaopatrzyć się w młoty udarowe z wiertłami typu SDS, które posłużyć mogą nie tylko do wiercenia, ale także do skłuwania.
Wiercenie betonu na większą skalę
W celu wiercenia betonu o większych gabarytach, musimy skorzystać już z pomocy firm zewnętrznych, gdyż ceny sprzętów do tego służących są bardzo duże. Zakłady oferujące wiercenie w betonie kraków są w stanie wywiercić nam różnych rozmiarów otwory za pomocą otwornic, które przydać mogą się do przeciągania nimi konkretnych instalacji.