Co warto zobaczyć w Krakowie jesienią?

Do Krakowa warto przyjechać o każdej porze roku. Jesienią miasto szczególnie atrakcyjnie prezentuje się od strony wydarzeń kulturalnych. Po wakacjach z nowym repertuarem ruszają krakowskie teatry, a przyjazd na weekend to znakomita okazja, by pójść na spektakl. Warto jednak wcześniej zarezerwować bilety na widowni. Jesień to okres zadumy i czas, kiedy warto odwiedzić budowle sakralne, a tych w Krakowie nie brakuje!

Ołtarz Wita Stwosza po renowacji  

Minęło już trochę czasu od zakończenia konserwacji figur i płaskorzeźb ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej. Okres epidemii wielu turystom zniweczył plany, dlatego niektórzy dopiero teraz mają okazję podziwiać efekty kilkuletnich prac. Wszystkie elementy poddane renowacji zostały już zamontowane, a rusztowania ostatecznie usunięte, odsłaniając ołtarz w pełnej okazałości. Przyjeżdżając na weekend lub kilka dni zastanawiamy się co zobaczyć w Krakowie. Wielu turystów pierwsze kroki kieruje właśnie na Rynek Główny, przy którym stoi bazylika Mariacka. Po renowacji ołtarz wiele zyskał i można go teraz podziwiać po kilkuletniej przerwie.

Obecny projekt konserwatorski jest konsekwencją działań rozpoczętych dziesięć lat wcześniej, kiedy to powołano komisję do przeprowadzenia oceny stanu zachowania ołtarza Wita Stwosza. Powstały po tych pracach raport określił stan ołtarza jako "stabilny", lecz "zagrożony", ze stale pogłębiającymi się obszarami zniszczeń. Badania nad ołtarzem rozpoczęły się w 2013, a rozpoczęto od inwentaryzacji metodą skaningu laserowego w technologii 3D i stworzenia nowoczesnej dokumentacji z rysunkami w wersji wektorowej. Prace konserwatorskie rozpoczęły się we wrześniu 2015 r. i trwały ponad pięć lat.

Co warto zobaczyć w Krakowie jesienią?

Zabytkowe cmentarze w Krakowie

Kraków szczyci się wieloma zabytkowymi nekropoliami, takimi jak m.in. cmentarz Kosocice, który został założony w 1770 roku, Górka Kościelnicka z 1820 roku, Bieżanów, którego początki datuje się na 1807 roku z zabytkowymi nagrobkami i Salwatorski z 1865 roku.

Stary Cmentarz Podgórski to najstarszy cmentarz komunalny na terenie obecnego Krakowa. Został założony na skutek dekretu cesarza Austrii Józefa II z 1784 r. i służył mieszkańcom Podgórza aż do czasu uruchomienia nowego cmentarza przy ul. Wapiennej w roku 1900.

Co zobaczyć w Krakowie na zabytkowej nekropolii? Najczęściej odwiedzanym miejscem na cmentarzu jest grób Edwarda Dembowskiego i 27 poległych uczestników procesji podczas powstania krakowskiego 27 lutego 1846 r.

Ile kościołów ma Kraków?

Obiekty sakralne stanowią często odwiedzane punkty na turystycznej mapie. Kraków słynie ze swoich kościołów, a łącznie jest ich aż 360! Co z tej kategorii zabytków zobaczyć w Krakowie? Przy Rynku Głównym warto odwiedzić Kościół Mariacki, a na Wawelu katedrę. Wielu przybyszów udaje się do Kościoła na Skałce i Kościoła Bożego Ciała. Natomiast Kościół św. Wojciecha jest najprawdopodobniej najstarszym kościołem w Krakowie, a jego dzieje sięgają X wieku. Legenda głosi, że wzniesiono go w miejscu, gdzie św. Wojciech prawił kazania.