Praca zdalna a produktywność w domowym zaciszu
Aktualna sytuacja epidemiologiczna wymusiła na firmach wysyłanie pracowników na pracę ze swoich domów. Wszyscy pracownicy na biurowych stanowiskach musieli z dnia na dzień przestawić się w zupełnie inny tryb funkcjonowania i organizacji własnej pracy. Choć praca zdalna jest kuszącą alternatywą do stacjonarnej pracy w biurze, do której wszyscy się przyzwyczaili, ma również kilka pułapek, w które łatwo wpaść.
Strategiczne podejście
Przede wszystkim praca zdalna opiera się na doskonałej umiejętności planowania, organizacji i samodyscypliny. Dotychczas wiele osób nie było świadomych, ile rozpraszaczy znajduję się w ich własnych czterech ścianach. Wygodne łóżko, grający telewizor, prywatny telefon, inni domownicy, hałasujące dzieci, brak bezpośredniego nadzoru przełożonego, a nawet sama możliwość zrobienia przerwy w dowolnym momencie dnia. Rzeczy, które z łatwością odciągają od służbowych obowiązków jest znacznie więcej, ale kontrola nad ich negatywnym wpływem jest możliwa do wypracowania.
Planowanie jest kluczem do sukcesu w wielu aspektach codziennego życia. Każdy poranek w pracy warto rozpocząć od wypisania priorytetów na dziś i kolejne dni, a także zaplanować wszystkie czynności, których jesteśmy pewni na cały tydzień. To pozwoli na nieustanną kontrolę swoich postępów lub zaległości, a także da poczucie bezpieczeństwa, że sumiennie wykonujemy swoje obowiązki.
Sowa czy skowronek?
Jeśli charakter pracy na to pozwala, warto zastanowić się nad własnym zegarem biologicznym i trybem pracy jaki preferujemy z tego tytułu. Można spotkać wiele ludzi, których czas największej produktywności przypada na popołudniowe godziny, czasem nawet nocne. Są również tak zwane „skowronki”, których pokłady energii i skupienia uaktywniają się z samego rana, za to wieczorami spada do krytycznego minimum. Dobrym pomysłem jest wzięcie pod uwagę swoich preferencji naturalnie wpisanych w tryb życia.
Praca zostaje w pracy
Pamiętaj, aby zachować odpowiedni balans między życiem prywatnym a służbowym. W trybie zdalnej pracy łatwo stracić rachubę czasu, co grozi przepracowaniem, szczególnie w sytuacjach, gdy lubi się to, co robi. Określenie i ścisłe przestrzeganie wyznaczonej liczby godzin pracy jest konieczne, aby dać organizmowi odpowiedni odpoczynek i mieć czas na relaks oraz spędzenie czasu z innymi domownikami.