Rzepy samoprzylepne – czym są i do czego możemy jest stosować?

Z pewnością każdy z nas kojarzy, czym są rzepy. Styczność z nimi ma się z reguły w okresie dorastania, a dokładniej, kiedy nie opanowało się jeszcze umiejętności wiązania butów. Element ten umożliwia doskonałe mocowanie obuwia, które w pełni zastępuje popularne sznurówki. Okazuje się, że rzep posiada jeszcze szereg innych zastosowań. Wśród nich znajdują się także rozwiązania przemysłowe.  

Rzepy są znane ludzkości już od bardzo wielu lat. Początkowo, używało się ich jedynie do łączenia błahych rzeczy. Dzisiaj sytuacja ma się już nieco inaczej, a doprowadził do tego rozwój technologii i opatentowanie różnych rodzajów taśm rzepowych. 

Czym jest rzep? 

Rzepy samoprzylepne są też odmiennie nazywane taśmami rzepowymi. Geneza ich powstania jest ludzkości dobrze znana. Ciekawym jest fakt, że materiał ten został opatentowany na podstawie obserwacji przyrody podczas spaceru na świeżym powietrzu. Dokładniej, dokonał tego szwajcarski inżynier George de Mestral, którego w czasie wycieczki jednocześnie zirytowało oraz zafascynowało klejenie się owoców łopianu do materiału jego spodni. 

Biorąc “pod lupę” dany wytwór przyrody, inżynier doszedł do wniosku, że jest w stanie opatentować materiał zbliżony właściwościami do tego i nazwał go Velcro. Oczywiście, od tego czasu minęło już sporo lat. Mastral żył w dwudziestym wieku, a od tej pory rzepy zapoczątkowane jego pomysłem zaczęto udoskonalać. Dziś do ich produkcji używa się już wyłącznie tworzyw sztucznych, co jest dobrym rozwiązaniem chociażby ze względu na możliwość wprowadzenia masowej produkcji. 

Rzepy samoprzylepne – czym są i do czego możemy jest stosować?  

Zastosowania taśmy rzepowej 

Zastosowań rzepów samoprzylepnych jest naprawdę mnóstwo. Sporą popularnością cieszą się szczególnie wśród artykułów biurowych. Niemal każdy producent rzepów do teczek wysyła dziennie ogromne ilości tego typu elementów łączeniowych właśnie hurtowniom zeszytów bądź innych artykułów szkolnych. 

Co więcej, materiały te świetnie spisują się w kontekście montażu wykładziny na podłodze czy też w przypadku odzieży sportowej (szczególnie kurtek). Dla domowego użytku przydadzą się także jako łączenie przewodów. Dzięki ich użyciu można bez problemu uporządkować kable oraz w razie konieczności dokładać nowe.  

Mocniejsze typy rzep stosuje się nawet w branży lotniczej, terapeutycznej czy w przemyśle. Takie elementy są już jednak wyposażone w dodatkowy klej mający zapewnić doskonałą trwałość i przyczepność. 

Zalety rzepów samoprzylepnych 

Taśmy rzepowe zawdzięczają swoją popularność przede wszystkim ich doskonałym cechom. Należy wspomnieć tutaj, że są to materiały bardzo trwałe. Ponadto, są w stanie wytrzymać nawet bardzo ciężkie warunki nie tylko atmosferyczne, ale i nienaturalnie wywołane chociażby procesami produkcji w zakładach przemysłowych. 

Szczególnie w kontekście odzieży istotna jest ich wodoodporność. Są także artykułami lekkimi, co wpływa korzystnie na ich noszenie. Kluczowa jest również ich dostępność w różnych formach. Wyróżniamy rzepy zarówno w postaci taśm, jak i w formie wykrojów na arkuszach. Możliwe jest także wykrojenie dowolnego kształtu rzepów na zamówienie.