Jak wyczyścić dywan, by wyglądał jak nowy?

Nasze rodziny uwielbiają dywany i dywaniki, dzięki którym można zaprojektować indywidualne wnętrza w domu. Jednak, aby cieszyć się tym wystrojem, ważne jest, aby dywan zawsze był czysty i piękny, co nie jest łatwe. Są one narażone na różne rodzaje zabrudzeń. Czyszczenie plam jest często trudne i często wymaga godzin. Niemniej jednak dywany można łatwo odrestaurować za pomocą kilku sprawdzonych metod.

Jak wyczyścić dywan z octem?

Ocet sprawdza się do czyszczenia wielu zabrudzeń, także tych na dywanach. Wymiesza jedną łyżkę proszku do prania z jedną łyżką octu w kubku wody. Jeśli masz jakąś plamę z owoców lub rozlany sok owocowy na dywanie polej to miejsce roztworem,. Następnie wytrzyj czystą szmatką i wszystkie ślady znikną. Proces ten może zostać powtórzony, tak aby pozostałość została całkowicie usunięta. Pamiętaj, że dobra szmatka pochłania dużo płynów i kolorów.

Jak wyczyścić dywan z tłustych plam?

Wbrew pozorom tłuste plamy są trudniejsze do usunięcia niż czekolada i wino. W tym przypadku, metoda korzystania z tego, co w każdym domu jest, zawsze się uda. Bardzo dobrze sprawdza się ocet, ale jeśli nie jest dostępny, może być trudno otrzymać pożądany efekt. Oprócz niego możesz oczyść dywan za pomocą mąki ziemniaczanej. Rozsyp ją dywanie i zostaw na godzinę. Następnie użyj odkurzacza - plama powinna zniknąć z powierzchni dywanu.

Jak wyczyścić dywan, by wyglądał jak nowy?

Jak wyczyścić dywan z czerwonego wina?

Czerwone wino zabrudziło dywan? Wysusz go szybko papierowymi ręcznikami, ale unikaj naciskania go mocno, ponieważ wino szybciej i głębiej wsiąknie w materiał. Następnie posyp go solą, delikatnie nawilż wodą i zostaw na kilkanaście minut. Zbierz sól. Powtarzaj proces, dopóki sól nie wciągnie wina. Na koniec zrób to jeszcze raz, przygotowując pastę w składzie: wodę, ocet i czystą sodę. Większość incydentów z czerwonym winem w roli głównej kończy się pozytywnym efektem. Sól kuchenna pomaga w przywracaniu dywanu do poprzedniego stanu.

Czyszczenie dywanów - postaw na regularność

Pamiętaj, że czyszczenie dywanów musi odbywać się regularnie. Można założyć, że jeśli odkurzymy dom, skupimy się również odpowiednio na dywanie. Samo odkurzanie nie zawsze wystarcza, warto zapoznać się z ofertą i zainwestować np. w odkurzacz piorący lub postawić na regularne ręczne pranie dywanu.