Leczenie kanałowe – główne powody wdrożonych leczeń

Utrzymanie zębów w dobrej kondycji wymaga regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Niekiedy wiąże się również z koniecznością przeprowadzenia pewnych zabiegów mających na celu np. zlikwidowanie stanu zapalnego. Bardzo popularne jest leczenie kanałowe wyróżniające się wysoką skutecznością.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to jeden z zabiegów, jakie są najczęściej podejmowane w gabinetach stomatologicznych. Zwane jest również leczeniem endodontycznym. Polega ono na usunięciu miazgi zęba – czyli nitkowatej tkanki, która znajduje się wewnątrz zęba. Tkanka ta uległa nieodwracalnemu uszkodzeniu zazwyczaj wskutek mocno zaawansowanej, nieleczonej próchnicy. Uszkodzenie miazgi zęba może być również efektem pęknięcia zęba czy wybicia zęba. W pierwszej kolejności dentysta usuwa miazgę z komory zębowej, a następnie dokładnie oczyszcza i dezynfekuje całą powstałą przestrzeń. Następnym etapem jest wypełnienie jej odpowiednimi materiałami stomatologicznymi. Czasami w kanale zęba jest umieszczany specjalny plastikowy pręcik – jego zadaniem jest wspieranie struktury zęba.   

Jakie są przesłanki do podjęcia leczenia kanałowego?

Pacjenci, u których jest przeprowadzane leczenie kanałowe, zgłaszają się do gabinetu stomatologicznego z uciążliwym, dokuczliwym bólem uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie. Kluczową przesłanką przemawiającą za podjęciem leczenia kanałowego są nieodwracalne zmiany próchnicze. Przeprowadzane jest ono również w przypadku złamania lub innego poważnego urazu zęba, bruksizmu, nieprawidłowo albo wcale nieleczonej próchnicy czy nieodpowiednio przeprowadzonego poprzedniego leczenia kanałowego. Z wizytą u dentysty w żadnym wypadku nie powinno się zwlekać, ponieważ niepodjęcie leczenia kanałowego w porę może pociągnąć za sobą nieprzyjemne konsekwencje – włącznie z koniecznością usunięcia zęba.

Leczenie kanałowe – główne powody wdrożonych leczeń

Jak długo trwa i co daje leczenie kanałowe?

Czas trwania leczenia kanałowego zależy od wielu czynników – jest to bardzo indywidualna sprawa. Stopień trudności zabiegu oraz stopień zaawansowania zmian chorobowych w zębie mają największy wpływ na to, ile wizyt w gabinecie stomatologicznym będzie potrzebnych. Niekiedy w zupełności wystarcza jedna wizyta, w innym zaś przypadku jest ich więcej. Leczenie kanałowe to najlepsza alternatywa dla ekstrakcji zęba, niemniej zawsze trzeba brać poprawkę na to, że nie da się go niestety uratować. Leczenie kanałowe przywraca sprawność zęba, co przekłada się na podniesienie komfortu życia pacjenta. Niezmiernie istotne jest jednak to, aby zostało ono podjęte w odpowiednim czasie.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Wiele osób zwleka z wizytą u dentysty do ostatniej chwili, kiedy ból staje się już nie do wytrzymania i nie pomagają żadne środki przeciwbólowe. Omawiane leczenie kojarzy się im bowiem z ogromnym bólem. Oczywiście zwykle pojawia się pewien dyskomfort, ale obecnie dzięki nowoczesnym technikom leczenia i materiałom stomatologicznym podczas zabiegu pacjent nie czuje bólu.

Artykuł napisany we współpracy z centrum medycznym oferującym leczenie kanałowe Zielonki