Jak monitorować ciśnienie krwi w domu?

Sprawdzanie ciśnienia krwi jest ważnym elementem w kontrolowaniu nadciśnienia. W ten sposób upewnisz się, że leki przepisane przez lekarza rzeczywiście działają. Ciśnieniomierze są dostępne powszechnie i bez recepty. Monitorowanie ciśnienie jest łatwe. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni model i przyswoisz prawidłową technikę.

 Jak monitorować ciśnienie krwi w domu?

Nowoczesne ciśnieniomierze

Na rynku znajdziemy ciśnieniomierze naramienne, nadgarstkowe lub na palec. Te pierwsze są najdokładniejsze i najbardziej wiarygodne. Ciśnieniomierze naramienne składają się z tych samych podstawowych części:

  • Nadmuchiwany mankiet: wewnętrzna warstwa mankietu wypełnia się powietrzem i ściska Twoje ramię. Zewnętrzna warstwa mankietu ma zapięcie, które utrzymuje go na odpowiednim miejscu. Tętno i przepływ krwi są automatycznie obliczane poprzez pomiar zmian w ruchu tętnicy w miarę przepływu krwi, podczas gdy mankiet się opróżnia.
  • Wyświetlacz: powinien być czytelny i wyraźny. Wtedy nie będziemy mieć problemu z odczytaniem wyniku.

 Jak monitorować ciśnienie krwi w domu?

Jak monitorować ciśnienie?

Bez względu na to, jaki ciśnieniomierz wybierzesz, musisz pamiętać o właściwej technice. Zabierz urządzenie do lekarza lub pielęgniarki. Dzięki temu upewnisz się, że wybrałeś odpowiedni model i dowiesz się, jak prawidłowo go używać.

Sprawdź, czy ciśnieniomierz jest dokładny i wiarygodny. Jeśli zmierzysz ciśnienie trzy razy i za każdym razem wynik będzie inny, nie używaj tego urządzenia. Sprawdź ciśnienie krwi dwa razy dziennie. Pierwszy raz mierz ciśnienie rano przed jedzeniem lub przyjęciem leków, a drugi raz wieczorem.

Nie mierz ciśnienia krwi zaraz po przebudzeniu. Jeśli uprawiasz poranną gimnastyką, najpierw wykonaj pomiar. Unikaj jedzenia, kofeiny, tytoniu i alkoholu 30 minut przed badaniem. Idź najpierw do toalety. Pełny pęcherz może nieznacznie podwyższyć ciśnienie krwi.

Siedź spokojnie przed i w trakcie badania. Upewnij się, że ramię jest prawidłowo ustawione. Umieść mankiet na gołej skórze, a nie na ubraniu. Zmierz ciśnienie, a następnie poczekaj 1-3 minuty. Następnie powtórz badanie. Wtedy sprawdzisz dokładność ciśnieniomierza. Jeśli urządzenie nie rejestruje automatycznie wyników ciśnienia lub tętna, zapisz je.