Jak wygląda zabieg implantacji?

Implanty dentystyczne to sztuczne zęby, które są wszczepiane do jamy ustnej i szczęki. Są często stosowane, gdy dorośli tracą zęby w czasie starzenia się. Wyglądają i działają podobnie jak naturalne, zdrowe zęby. Są estetycznie wykonane. Chronią pozostałe zęby przed nienaturalną lub bolesną zmianą położenia.

Jak wygląda zabieg implantacji?

Co to jest implant?

Implant dentystyczny jest wykonany z metalowego słupka zwieńczonego sztucznym zębem. Umieszcza się go w linii dziąseł, aby utrzymać strukturę pozostałych zębów. Dzięki niemu możemy normalnie żuć i gryźć.

W czasie zabiegu korzeń brakującego zęba zostanie zastąpiony metalowymi, śrubowymi słupkami. Można w niej włożyć sztuczny ząb. Ten rodzaj zabiegu może być świetną alternatywą dla protez lub mostków. Może być wykonany w kilku etapach, w zależności od rodzaju implantu i stanu kości szczęki. Należy poczekać, aż szczęka dobrze się zagoi wokół implantu stomatologicznego (osteointegracja). Implanty pełnią rolę korzenia sztucznego zęba. Najczęściej są wykonane z tytanu. Dzięki temu doskonale łączą się z kością szczęki, trzymają się stabilnie i nie niszczą się jak niektóre rodzaje mostków.

Kiedy warto zdecydować się na implant?

Warto wybrać implanty zębowe, gdy brakuje nam jednego lub więcej zębów. Twoja szczęka musi być wystarczająco silna, aby przeprowadzić zabieg. Jeśli nie chcesz (lub nie możesz) nosić protezy, implanty są doskonałą alternatywą. Implanty mogą często zmniejszyć zaburzenia mowy.

Podobnie jak w przypadku każdej procedury medycznej, istnieje pewne ryzyko. Chociaż problemy lub komplikacje występują tutaj stosunkowo rzadko, istnieje ryzyko infekcji w miejscu implantacji.

Do innych możliwych powikłań możemy zaliczyć uszkodzenie otaczających zębów lub nerwów sąsiednich zębów, warg lub dziąseł. Dlatego warto porozmawiać wcześniej z dentystą o możliwych skutkach ubocznych.

Jak długo trwa cała procedura?

Istnieje kilka czynników, które wpływają na czas całej procedury:

  • stan zdrowia jamy ustnej,
  • liczba brakujących zębów,
  • które zęby trzeba zastąpić,
  • czy przed umieszczeniem implantu, trzeba wcześniej wyrwać ząb.

Czynniki te będą również określać ogólną liczbę wizyt u dentysty podczas całego procesu leczenia. Na przykład jeden zabieg zwykle trwa godzinę lub dwie.

Jak wygląda zabieg implantacji?

Czego możemy się spodziewać po operacji?

Dyskomfort jest naturalny i normalny po zabiegu implantologicznym. Możemy się też spodziewać:

  • obrzęku twarzy i dziąseł,
  • siniaków na twarzy i sinych dziąseł,
  • bólu w miejscu zabiegu,
  • niewielkie krwawienie.

Jeśli którykolwiek z objawów nasili się kilka dni po zabiegu, skonsultujmy się natychmiast ze stomatologiem. W okresie rekonwalescencji warto pamiętać o miękkiej diecie, okładach z lodu (aby zniwelować obrzęki). Musimy cierpliwie czekać, aż wszystko ładnie się wyleczy.

Aby uniknąć ryzyka powikłań, pamiętajmy o:

  • unikaniu używania wyrobów tytoniowych-mogą plamić zęby i doprowadzić do infekcji,
  • właściwej higienie jamy ustnej, szczotkujmy zęby przynajmniej dwa razy dziennie i nitkowaniu przynajmniej raz dziennie,
  • regularnych wizytach u stomatologa,

unikaniu złych nawyków, takich jak żucie lodu lub twardych cukierków.

 Artykuł przygotowany przy współpracy z Indexmedica - Twoje implanty Kraków.