Rak trzustki - co warto wiedzieć o tym nowotworze?
Rak trzustki to groźna choroba, która jest wyjątkowo ciężka w leczeniu. Skuteczne leczenie tego nowotworu często utrudnione jest przez to, że zostaje on wykryty na bardzo zaawansowanym etapie rozwoju. Należy, bowiem podkreślić, że rak trzustki przez długi okres czasu potrafi nie dawać żadnych objawów. W przypadku tego nowotworu mamy także do czynienia z szybkim wzrostem oraz wczesnym występowaniem przerzutów. Co zatem powinniśmy wiedzieć na temat tej choroby?
Rak trzustki – co to za choroba?
Nowotwór ten może pojawić się w dowolnym miejscu trzustki, może także naciekać sąsiadujące tkanki i organy. Należy również zaznaczyć, że rak trzustki jest nowotworem złośliwym, który często daje przerzuty odległe. Jeżeli rak trzustki zlokalizowany jest w trzonie lub ogonie tego narządu to z reguły przez długi okres czasu rozwija się on w sposób bezobjawowy. Diagnostyka tej choroby jest, zatem niezwykle trudna. W relatywnie wczesnym stadium rozwoju można wykryć ten nowotwór w sytuacji, w której zaatakuje on głowę trzustki. Wówczas u pacjenta pojawia się, bowiem żółtaczka bez kolki. Badania obrazujące, które pomogą w rozpoznaniu tej choroby to np. ultrasonografia jamy brzusznej, RTG żołądka i dwunastnicy czy tomografia komputerowa. Rak trzustki to nowotwór, który występuje przede wszystkim u osób powyżej 60 roku życia. Zwiększone ryzyko zachorowania na tę chorobę pojawia się u pacjentów cierpiących na przewlekłe zapalnie trzustki, u osób, które spożywają mięso w nadmiernych ilościach oraz u pracowników, którzy przy wykonywaniu swoich codziennych obowiązków mają kontakt z pestycydami. Należy także podkreślić, że jest to taka choroba, która posiada uwarunkowanie genetyczne. Za istotny czynnik ryzyka w przypadku tej choroby uznaje się również długotrwałe palenie tytoniu. Typem raka trzustki, który występuje najczęściej jest gruczolakorak.
Objawy i leczenie raka trzustki – ważne informacje
Do głównych objawów raka trzustki, które pojawiają się w późniejszych stadiach rozwoju zalicza się miedzy innymi: spadek masy ciała, brak apetytu, ból w okolicy trzustki, nudności i wymioty, biegunki lub przeciwnie zaparcia, wzdęcia oraz częste bóle brzucha. Jeżeli zaś chodzi o leczenie raka trzustki to wiele zależy od jego wielkości, lokalizacji i inwazyjności. Niestety blisko 80% pacjentów zgłasza się do lekarza, wtedy gdy nowotwór trzustki jest już w zaawansowanym rozwoju. Jedynym sposobem na pozbycie się tego nowotworu jest całkowite chirurgiczne wycięcie chorobowo zmienionych miejsc. W zależności od stadium rozwoju lekarze mogą zdecydować o radykalnym zabiegu operacyjnym, o zespoleniu omijającym lub o resekcji paliatywnej. Jako leczenie wspomagające stosuje się zaś radioterapię i chemioterapię. Niekiedy podczas leczenia tej choroby pacjenci muszą być dożywiani pozajelitowo. Rokowania w przypadku raka trzustki nie należą do dobrych, całkowite wyleczenie tej choroby zdarza się rzadko. Jest to jeden z nowotworów o najwyższej śmiertelności. Szansa na przeżycie roku to około 25%, zaś na przeżycie 5 lat to mniej niż 5%. Leczenie tej choroby powinno przebiegać w wyspecjalizowanych poradniach nowotworowych.