Ocieplenie dachu – jakie mamy rozwiązania do wyboru?
Prawidłowa termoizolacja dachu jest niezwykle ważna. O tym, dlaczego jest to aż tak istotne, mówią analizy termowizyjne. Według nich to właśnie tą drogą ucieka od 20 do nawet 30 procent ciepła z budynku. Technologii i produktów dedykowanych do ocieplenia dachu jest sporo. Co mamy do wyboru i na jakie materiały termoizolacyjne warto postawić?
Jaki materiał na ocieplenie dachu?
W przypadku termoizolacji dachu do dyspozycji mam kilka różnych technologii i materiałów. Wśród nich największą popularnością cieszy się termoizolacja z wełny mineralnej, rzadziej stosowany jest styropian, który z reguły używany jest do zewnętrznego ocieplenia ścian budynku. Za wełną mineralną – skalną lub szklaną, przemawiają jej wysokie parametry izolacyjne (posiada ona niski współczynnik przewodzenia ciepła wynoszący nawet 0,034 w/mK), a także ognioodporność i paroprzepuszczalność.
Co prawda, styropian także posiada niski współczynnik przenikania ciepła, jednak nie jest to materiał popularny przy izolacji wewnętrznej budynków, ponieważ istnieje ryzyko zbytniego zawilgocenia ściany znajdującej się pod styropianem. A to z kolei sprzyja rozwojowi szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni.
Innymi materiałami termoizolacyjnymi, które są stosowane do ocieplenia poddaszy, są pianka PUR oraz celuloza, a także specjalne granulaty z wełny skalnej. Tego typu technologie wymagają jednak skorzystania z usług fachowców, ponieważ ocieplenie wykonywane jest za pomocą specjalnych agregatów natryskowych.
Ocieplenie poddasza nieużytkowego
Termoizolacja stropu masywnego na poddaszu nieużytkowym nie jest zbyt trudnym zadaniem, które można wykonać samodzielnie. W tym przypadku wystarczy prawidłowe ułożenie warstwy termoizolacyjnej na stropie, z dokładnym wypełnieniem wszystkich przegród. Świetnie sprawdzają się w tym przypadku płyty z wełny skalnej.
Trzeba pamiętać o tym, aby ocieplenie było złożone z dwóch warstw, ułożonych względem siebie na przemian, tak aby wyeliminować mostki termiczne. Ocieplenie powinno mieć grubość minimum 25-30 cm. Więcej ciekawych informacji na temat ocieplenia betonowego stropu na poddaszu nieużytkowym można znaleźć w artykule na stronie https://housemodern.pl/ocieplenie-betonowego-stropu-masywnego--co-warto-wiedziec.html
. A jak wygląda ocieplenie poddasza użytkowego?
Termoizolacja poddasza użytkowego
Ocieplenie poddasza użytkowego jest nieco bardziej skomplikowane niż ocieplenie stropu masywnego na poddaszu nieużytkowym. A im bardziej złożona jest konstrukcja dachu (skosy, lukarny, jaskółki itd.), tym termoizolacja jest trudniejsza. Płyty z wełny skalnej ułatwiają nieco pracę, ponieważ pozwalają na szybszy i prosty montaż ocieplenia niż tradycyjne maty z wełny mineralne. W tym przypadku także należy zastosować naprzemienny montaż dwuwarstwowy.
Oprócz tego trzeba również zamontować folię paroizolacyjną oraz folię paropszepuszczalną. Ocieplone poddasze użytkowe zabudowane jest najczęściej za pomocą płyt g-k, dlatego też przy montażu ocieplenia konieczne jest użycie specjalnych stelaży – metalowych lub drewnianych, do których płyty są przykręcane. Z tego powodu ocieplenie poddasza użytkowego jest nie tylko bardziej czasochłonne, ale także droższe. Zyskujemy jednak w ten sposób więcej przestrzeni do życia.