Pokój dla nastolatki – co powinien zawierać?

Pokój młodzieżowy dla dorastającej już dziewczyny stanowi nie lada wyzwanie dla wielu architektów i projektantów wnętrz. W fazie projektowania należy zebrać informacje dotyczące upodobań młodej damy, ale także zawrzeć w nim modne i uniwersalne rozwiązania. Chodzi o to, by pokój ten służył przez dobrych parę lat. Najlepiej w proces aranżowania aktywnie włączyć samą zainteresowaną. Oto kilka praktycznych wskazówek.

Podstawowe założenia aranżacyjne

W zasadzie nie ma gotowych wzorców dotyczących tego, jak powinien wyglądać pokój nastolatki. Tak naprawdę największe znaczenie ma to, co podoba się młodej kobiecie, w jakim jest wieku oraz na jak długo dana metamorfoza jest zakładana. Pokój dla dziewczynki jest połączeniem pokoju dziecięcego, z tym dla dorosłych. W zależności od indywidualnych preferencji jedne dziewczyny postawią na pokój bardziej przypominający ten dla małych księżniczek, a inne postawią już na bardziej dorosłe pomieszczenie.

Urządzając pokój dla nastolatki najlepiej krążyć wokół jasnych barw. Świetnie sprawdzą się kolory uniwersalne oraz beżowe i pastelowe odcienie. Wiek nastoletni rządzi się swoimi prawami, gdzie fascynacje szybko przychodzą i tak samo szybko odchodzą. Najlepiej więc postawić na proste meble, które będą stanowić bazę do różnych modyfikacji. Podobnie jest z dekoracjami. Powinny być jak najbardziej uniwersalne, by można je było łatwo przearanżować. Pokój nastolatki ma służyć przede wszystkim do nauki, odpoczynku oraz spotkań ze znajomymi. Musi nie tylko dobrze wyglądać, ale być jednocześnie dla nastolatek praktyczny.

Pokój dla nastolatki – co powinien zawierać?

Zasady aranżowania pokoju na poddaszu

Jeśli pokój dla nastolatki znajduje się na poddaszu zastosować należy odrębne zasady. Pomieszczenia, w których występują skosy są dużo trudniejsze do aranżacji. Muszą posiadać wszystkie niezbędne elementy, mimo nieco ograniczonej przestrzeni. Pokój na poddaszu najlepiej urządzić, stawiając na jasne barwy i całkowity minimalizm. Proste meble i dodatki nie zabiorą cennej przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie luster, które powiększą przestrzeń, a dodatkowo rozświetlą pomieszczenie.