Najczęstsze problemy skórne

Z jakimi dolegliwościami może zmagać się skóra?

Choroby skóry są dość powszechne i dotykają osób w każdym wieku. Najgorzej jednak znoszą je dzieci, u których ich przebieg zazwyczaj przybiera drastyczną formę. Najczęściej występującą chorobą skórną u dzieci jest atopowe zapalenie skóry. Uciążliwe objawy sprawiają, że schorzenie zyskało miano choroby cywilizacyjnej. Jednak obok niego istnieją jeszcze inne, które podstępnie atakują skórę i pozbawiają możliwości normalnego funkcjonowania. Chodzi tutaj głównie o łuszczycę, łojotokowe oraz kontaktowe zapalenie skóry. Każda z tych chorób ma różne objawy, których w żadnym wypadku nie można bagatelizować.

 

Atopowe Zapalenie Skóry – jak z nim walczyć?

Atopowe zapalenie skóry ma podłoże alergiczne i dotyka już półroczne dzieci. Objawy są uciążliwe dla maluchów, ponieważ występuje silne swędzenie, którego kulminacja następuje w godzinach porannych i wieczornych. Zmiany skórne, które powstają w efekcie choroby mają charakterystyczny wygląd, dlatego trudno pomylić objawy z innym schorzeniem. Niestety, atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, dlatego niemożliwe jest całkowite wyleczenie. Ulgę może przynieść jedynie regularne nawilżanie skóry i właściwa pielęgnacja. Do tego celu stosuje się specjalne maści, kremy oraz leki przeciwhistaminowe. Dolegliwości w postaci świądu skóry mogą generować u dzieci problemy ze snem i z koncentracją, dlatego warto zadbać o skórę poprawić jakość życia chorego.

 

Jak wygląda walka z łuszczycą?

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą i ma tendencje do nawrotu w najmniej spodziewanym momencie. Choć nie można się nią zarazić poprzez dotknięcie skóry chorego, to stanowi powód do wstydu. Chorzy na łuszczycę często usuwają się w cień, unikają kontaktu z ludźmi, rezygnują z aktywności fizycznej i zamykają się w sobie. Głównym objawem wskazującym na możliwość wystąpienia łuszczycy są wykwity na skórze, które w pierwszej kolejności pokrywają wyprostowane powierzchnie, takie jak łokcie, czy kolana. Następnie obejmują pozostałe, widoczne części ciała. Gwałtowne ataki łuszczycy zwalcza się antybiotykami, jednak na dzień dzisiejszy nie ma w sprzedaży leku, który mógłby zatrzymać chorobę. Możliwe jest jedynie łagodzenie pojawiających się objawów.

Najczęstsze problemy skórne

Miejscowe reakcje skórne

Kontakt ze szkodliwymi substancjami powoduje wystąpienie kontaktowego zapalenia skóry. Reakcję alergiczną może wywołać kontakt z produktami na bazie niklu. Chodzi tutaj o guziki, czy zamki. Mnóstwo alergenów znajduje się w składzie wielu kosmetyków. Ich używanie w nawet małych ilościach może mieć negatywny wpływ na kondycję skóry. Niektóre czynniki określające ryzyko alergii w postaci kontaktowego zapalenia skóry wynika z uwarunkowań genetycznych. Zwalczanie uciążliwych objawów polega najczęściej na pozbyciu się alergenu, lub czynnika, powodującego podrażnienia. Swędzenie mogą zmniejszyć leki histaminowe. Istnieje wiele odmian miejscowych reakcji skórnych, z każdym należy walczyć od samego początku, natychmiast po rozpoznaniu choroby.