Jak działają nowoczesne defibrylatory?

AED (automatyczny defibrylator zewnętrzny) to przenośne urządzenie. Analizuje rytm serca i na tej podstawie może wysłać odpowiedni wstrząs elektryczny. Jeśli jest to konieczne, przywróci normalny rytm serca. AED jest niezbędne w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca.

Kiedy serce przestaje bić, krew nie dociera do ważnych organów, takich jak mózg. Jeśli nie zostanie podjęte właściwe działanie w ciągu kilku minut, istnieje duże ryzyko, że osoba z zawałem umrze. Każda minuta zwłoki obniża szanse na przeżycie o 10%. Szybkie i sprawne użycie AED może ochronić życie.

 Jak działają nowoczesne defibrylatory?

Jak korzystać z AED?

Większość defibrylatorów AED jest zaprojektowana tak, aby były łatwe w obsłudze. Wiele modeli daje jasne instrukcje dźwiękowe. Dzięki temu każda osoba nawet po minimalnym przeszkoleniu będzie wiedziała co po kolei robić. Jeśli nie ma w pobliżu instrukcji, postępujmy według określonego schematu:

  • Włącz urządzenie.
  • Jeśli urządzenie nie wydaje instrukcji dźwiękowych, najprawdopodobniej znajdują się na nim obrazki. Dzięki temu będziemy wiedzieć, gdzie umieścić elektrody. Upewnijmy się, że zostały zamieszczone na suchej, gołej skórze.
  • Zatrzymajmy RKO i pozwólmy urządzeniu przeanalizować bicie serca ofiary.
  • Jeśli potrzebny jest wstrząs, upewnijmy się, że nikt nie dotyka ofiary, a następnie włączmy przycisk.

Defibrylatory AED są zaprojektowane tak, że nawet jeśli przypadkowo naciśniemy przycisk , nie będzie dostarczony wstrząs, jeżeli nie jest potrzebny. Defibrylatory znajdziemy w miejscach publicznych, ośrodkach rekreacji, kabinach samolotów i innych miejscach. Coraz częściej decydują się na nie właściciele prywatnych firm. Najprawdopodobniej AED będą zlokalizowane w pobliżu alarmów przeciwpożarowych.

Czy AED jest niezawodny?

Nowoczesny defibrylator AED przeprowadzi codziennie samodzielnie testy wszystkich ważnych funkcji. Sprawdza poziom naładowania baterii, aktualizacje oprogramowanie. Zweryfikuje, czy elektrody są podłączone i nie wygasły.

Sprawdzajmy codziennie, czy zielona dioda LED miga na urządzeniu. Alarm dźwiękowy i wizualny wskaże, czy samodzielny test wykrył jakiekolwiek problemy z AED. Zwróćmy uwagę na to, czy nasz defibrylator wymaga zapasowego akumulatora.

Czy AED zawiera jasne instrukcje?

Defibrylator AED powinien dostarcza jasnych instrukcji. Pomaga użytkownikom  w wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dzięki takim instrukcjom korzystanie z AED jest zdecydowanie łatwiejsze.

 Jak działają nowoczesne defibrylatory?

Jakie funkcje oferuje AED?

Wszystkie defibrylatory AED analizują rytm serca. Istnieją niewielkie różnice w zakresie różnych modeli pod względem skuteczności. Niektóre modele oferują w pełni automatyczne dostarczanie wstrząsu. Dostarczają wizualnych i słownych wskazówek w czasie rzeczywistym podczas resuscytacji. Inne wymagają bardziej manualnej obsługi. Wybierz model, który zaspokoi potrzeby Twojej firmy i przeprowadzi przez całą procedurę.

Po zakupie jedną z najważniejszych rzeczy jest umiejętność poprawnego korzystania z AED. Jeśli AED nie ma programu treningowego, poszukajmy urządzeń do treningu i profesjonalnych szkoleń.

Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem Projektaed - urządzenie ratujące życie - więcej na: https://projektaed.pl/defibrylatory-aed/