Jak walczyć z rozstępami w ciąży?

Rozstępy - nieodłączny element ciąży

Choć wiele kobiet wspomina ciążę jako szczególny okres w ich życiu, nie można zapominać i o tym, że nie wszystkie zmiany, do jakich dochodzi w organizmie, można wspominać z zadowoleniem. Trudno przecież mówić z entuzjazmem o ciążowych wahaniach nastroju, osłabieniu paznokci i włosów oraz o przybieraniu na wadze. Konsekwencją tego ostatniego bardzo często stają się rozstępy, trudno więc nie cieszyć się z tego, że dziś jesteśmy im w stanie coraz skuteczniej przeciwdziałać. Rozstępy najpierw są różowe lub czerwone, nie mija jednak wiele czasu, a zmieniają się w pręgi w kolorze białym lub perłowym. Pojawiają się głównie tam, gdzie skóra rozciąga się najbardziej, przeważnie więc mamy z nimi do czynienia piersiach, pośladkach, brzuchu oraz udach. Oczywiście, z rozstępami zmagają się nie tylko te kobiety, które spodziewają się dziecka, nie da się jednak ukryć, że w ciąży problem ten przybiera na sile.

Przeciwdziałanie rozstępom

Uniknięcie rozstępów nie jest wcale prostym zadaniem, nie oznacza to jednak, że kobietom nie pozostaje nic innego, jak tylko biernie przyglądać się niekorzystnym zmianom dotyczącym ich ciała. Pierwszym krokiem powinno być nawadnianie organizmu i dobrze jest pamiętać o tym, że ma ono duże znaczenie nie tylko podczas ciąży. Woda wypłukuje z organizmu toksyny, a tym samym przyczynia się do tego, że spowolnieniu ulega proces, w którym komórki starzeją się. Przyjmuje się, że najlepiej jest wypijać przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. Nie można też zapominać o owocach i warzywach, a więc o tych produktach, które w naturalny sposób mają dużo wody w swoim składzie. Kolejnym przykazaniem kierowanym do kobiet walczących z rozstępami jest to, aby sięgały codziennie po solidną porcję zieleniny. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że zielone warzywa są wyjątkowo cennym źródłem witamin. W tym kontekście najczęściej wspomina się o witaminie A, która sprawia, że uszkodzone tkanki szybciej się regenerują. Pomocna jest jednak również witamina C, która wspomaga proces produkcji kolagenu oraz witamina E, dla której charakterystyczne jest to, że może zahamować proces starzenia się komórek znajdujących się w naszym organizmie. Dieta, która ma nam pomóc w walce z rozstępami, powinna też obfitować w orzechy, nasiona oraz jaja.

Jak walczyć z rozstępami w ciąży?

Pielęgnacja miejsc skłonnych do rozstępów

Jeśli nawadniamy organizm i staramy się przestrzegać diety, możemy zastanowić się także nad działaniem zewnętrznym. Najlepszą opcją jest w takim przypadku peeling całego ciała, zaleca się przy tym, aby wykonywać go przynajmniej dwa razy w ciągu tygodnia. Pozwala to na szybsze usunięcie martwego naskórka, a co za tym idzie przyczynia się do tego, że krem szybciej się wchłania. W ciąży pielęgnacja ciała powinna być szczególnie staranna, najbardziej zalecane są więc tak zwane peelingi enzymatyczne. Zwykłe peelingi solne i cukrowe, tak skuteczne w innych okresach, mogą okazać się za silne dla wrażliwej w tym czasie skóry. Dobrym pomysłem okazuje się również inwestycja w akcesoria do kąpieli, dzięki którym można pobudzić krążenie krwi. Te przydają się zresztą nie tylko podczas ciąży, ale i już po jej zakończeniu. Jeśli dysponujemy specjalną gąbką lub szczotką, wyróbmy w sobie nawyk codziennego masażu ciała. Warto też zainwestować w specjalistyczne kosmetyki, których zadanie polega właśnie na przeciwdziałaniu rozstępom. Jeszcze przed zakupem wskazane jest przy tym zainteresowanie się informacjami dotyczącymi ich składu. Krem powinien więc zawierać przede wszystkim substancje, które sprawiają, że skóra staje się bardziej elastyczna, lepiej nawilżona i bogatsza w kolagen. Nie należy też sięgać po kosmetyki o zbyt intensywnym zapachu, węch kobiety w ciąży jest bowiem szczególnie wrażliwy.