Prawidłowy poziom cukru we krwi. Jakie są normy i kiedy warto się zbadać?
Cukrzyca to podstępna i niebezpieczna choroba, która rozwijać się może przez wiele lat bez dawania żadnych niepokojących symptomów. Można ją wykryć oraz szybko wdrożyć odpowiednie leczenie za pomocą prostego badania poziomu cukru we krwi, któremu każda dorosła osoba powinna podać się co najmniej raz do roku. Badanie polega na pobraniu próbki krwi i można je wykonać w każdym laboratorium. Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi i kiedy warto go zbadać?
Prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po posiłku
Warto mieć świadomość, że wszystkie odchylenia od normy prawidłowego poziomu cukru we krwi mogą być oznaką nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu. Glukoza jest niezbędnym źródłem energii dla ludzkiego ciała, a jej stężenie na odpowiednim poziomie zapewnia mu prawidłowe funkcjonowanie. Prawidłowy poziom cukru we krwi może zostać zbadany poprzez badanie krwi. Normy stężenia glukozy są takie same dla osób dorosłych, zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.
Poziom cukru we krwi waha się w zależności od tego, czy jego pomiaru dokonujemy po posiłku, czy na czczo. Prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo powinien mieścić się w przedziale od 70 do 99 mg/dl, a mierzony po spożyciu posiłku może wzrosnąć na czas ok. 2-3 godzin, jednak po 2 godzinach nie powinien utrzymywać się na poziomie wyższym niż 140 ml/dl. Niższy poziom cukru we krwi na czczo może świadczyć o hipoglikemii, z kolei wyższy może świadczyć o rozwoju cukrzycy.
Kiedy warto wykonać badanie poziomu cukru we krwi?
Lekarze zalecają, aby każdy dorosły człowiek wykonał badanie poziomu cukru we krwi przynajmniej raz na rok. Częściej badanie to powinny wykonywać osoby po 40-tce cierpiące na nadwagę. Badanie poziomu cukru we krwi jest także obowiązkowe dla kobiet w ciąży i wykonuje się je zwykle między 24. a 28. tygodniem ciąży. Jego głównym celem jest wykluczenie rozwoju cukrzycy ciążowej, która jest bardzo niebezpieczną chorobą zarówno dla mamy, jak i jej nienarodzonego dziecka.
Istnieją jednak pewne sytuacje, w przypadku których należy jak najszybciej zgłosić się na badanie. Jeśli od dłuższego czasu czujemy się zmęczeni i osłabieni, częściej niż zwykle korzystamy z toalety oraz dostrzegamy problemy z ostrością widzenia powinniśmy jak najszybciej wykonać badanie poziomu cukru we krwi – symptomy te świadczyć mogą bowiem o zaburzeniach w wydzielaniu glukozy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zbyt długiego gojenia się ran, co również może sygnalizować na problemy ze stężeniem cukru we krwi. Szybkie wykonanie badania, prawidłowa diagnoza oraz wdrożenie właściwego leczenia mogą uratować nasze życie.
Osoby, u których zdiagnozowana została cukrzyca muszą obowiązkowo kontrolować prawidłowy poziom cukru we krwi kilka razy dziennie. Badanie można wykonać samodzielnie w domu wykorzystując do tego celu glukometr – niewielki przyrząd, za pomocą którego w kilka chwil otrzymamy wynik badania. O badaniu stężenia cukru we krwi oraz interpretacji wyników można przeczytać na stronie: https://zdrowydiabetyk.pl/ratunku-ktory-glukometr-pokazuje-prawidlowy-wynik/.