Co robić w chwili ataku paniki?

Atak paniki może pojawić się, gdy twoje ciało reaguje niekontrolowanie na pewne życiowe wydarzenia. Kiedy jesteś w trakcie ataku, powinieneś znaleźć bezpieczne miejsce i skupić się na uspokojeniu emocji. Następnie dowiedzieć się, co mogło go wywołać i jak można zapobiec przyszłym atakom. Ten artykuł przybliży Ci, jak wygląda atak paniki oraz jak sobie z nim radzić, kiedy nie ma nikogo w pobliżu.

Czym są ataki paniki?

Atak paniki ma miejsce, gdy osoba odczuwa nieuniknione przerażenie, takie jak przyspieszone bicie serca, nagły ból w klatce piersiowej i nudności. Ich umysły wirują od tragicznych myśli, które wydają się bezdyskusyjnie prawdziwe, podczas gdy w rzeczywistości mogą nie być. Jest to zaburzenie zdrowia psychicznego, które może przypominać duszenie się, dławienie się własnym oddechem i zapadanie się w przerażające wydarzenia w życiu, które powtarzają się w kółko.

Co robić podczas ataku? Kilka wskazówek, które pomogą przejść go łagodniej

Znajdź miejsce, w którym będziesz czuł się bezpiecznie i na chwilę zamknij oczy. Oddychaj głęboko - weź tyle oddechów ile potrzebujesz. Przypomnij sobie, co dzieje się wokół Ciebie i myśl o tym, że to towarzyszące uczucie zaraz minie. Warto tłumaczyć sobie, że jest się bezpiecznym. Nie bój się działać ekspresywnie, jeśli czujesz że musisz się wypłakać - zrób to. Postaraj się uspokoić i zastanów się, co powoduje atak. Nie wahaj sięgnąć się po telefon i zadzwonić do bliskiej osoby, która może okazać się niezawodnym wsparciem w tej ciężkiej sytuacji. Gdy już emocje ochłoną, warto zastanowić się nad rozwiązaniem, które drugi raz nie dopuści do powstania ataku. Przykładowo, jeśli powodem ataku są wystąpienia publiczne, lepiej zrezygnuj z nich na jakiś czas. Twoje zdrowie psychiczne jest tego warte.

Co robić w chwili ataku paniki?

Ataki paniki – jak im zapobiec?

Kiedy pojawia się panika, poproś o wsparcie przyjaciół, terapeutów lub innych specjalistów od zdrowia psychicznego, którzy są w stanie zaoferować zrozumienie i wskazówki. Unikaj kawy i alkoholu, które mogą źle wpływać na Twój układ nerwowy. Zamiast tego sięgnij po herbatę ziołową lub napój bezkofeinowy.