Profesjonalne badanie, czyli o rezonansie magnetycznym

Wbrew pozorom, rezonans magnetyczny to bez inwazyjne, oraz bezbolesne badanie. To badanie pozwana wykryć wszelkie zmiany patologiczne, które zachodzą w organizmie każdego człowieka. W wyniku tego badania, uzyskuje się obrazowy przekrój wewnątrz ciała.

Kiedy trzeba wykonać rezonans magnetyczny?

Istnieje wiele sytuacji, gdy rezonans magnetyczny jest naprawdę wskazanym badaniem. Pozwala on na wykrycie wielu nowotworów, a także ocenę stanu serca, jamy brzusznej i mózgu. Od dawna wiadomo, że rezonans, należy do jednych z najdokładniejszych metod wykrycia nieprawidłowości w organizmie. Stosuje się go również po wielu poważnych urazach. Przez całe badanie pacjent znajduje się w ciągłym kontakcie z kadrą medyczną. Pacjent umieszczony jest na ruchomej leżance, która jest wsuwana do aparatu. Koniecznym jest pozostawanie w nieruchomej pozycji, ponieważ każdy ruch, może spowodować niewyraźny obraz badanego ciała. Całe badanie trwa od pół godziny, aż do godziny.

Profesjonalne badanie, czyli o rezonansie magnetycznym

Przygotuj się do badania

Wbrew pozorom, rezonans magnetyczny nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. W sytuacji, gdy wskazane jest podanie środka kontrastowego, pacjent musi być na czczo. Nie powinno się spożywać posiłków, na około 6 godzin przed badaniem. Na podstawie dokumentacji, radiolog podejmuję decyzję o konieczności podania środka kontrastowego. W sytuacji, gdy zostajemy skierowani na rezonans magnetyczny głowy, konieczna jest rezygnacja z lakieru do włosów, oraz makijażu. Jeżeli stale przyjmujemy jakieś leki, możemy je zażyć przed badaniem. Istotnym jest też to, że nie możemy wnosić ze sobą żadnych metalowych przedmiotów.

Z tego badania nie powinny korzystać osoby, które posiadają klipsy naczyniowe, rozrusznik serca, czy też płytki ortopedyczne. W poważnych sytuacjach, może ono zostać wykonane również osobom w I trymestrze ciąży, oraz cierpiącym na klaustrofobię, choć powinno się tego unikać. W czasie wykonywania rezonansu magnetycznego dzieciom, istnieje możliwość podania im środków uspokajających.

Rezonans magnetyczny to bardzo profesjonalne badanie, które daje nam możliwość wykrycia wszelkich, nawet niewielkich zmian w naszym organizmie. Nie ma konieczności specjalnego przygotowywania się do badania. Całość może trwać od pół godziny, aż do godziny.